úterý 23. června 2026

Biskupové na cestách

 

   

Biskupové na cestách

21. června 2026

Po biskupském svěcení biskupa Josepha Samediho v katedrále v Bangui se biskupové Středoafrické republiky sešli následující den v pondělí 15. června na nunciatuře, aby se setkali s biskupem, který sem při této příležitosti přijel z Říma.

Odpoledne jsem se setkal se skupinou žen, jsou to jakési vůdčí osobnosti. Hovořili jsme spolu o rukojmích v Bambouti (na hranici s Jižním Súdánem), kteří byli uneseni na konci prosince. Setkali jsme se tehdy s oběma stranami konfliktu, jenže i rebelové i zástupci státu odmítali jakoukoli diskusi…

V úterý ráno v 5:20 jsme se všichni biskupové vydali na dlouhou cestu. Vyrážíme na společné zasedání, které budeme mít letos v diecézi Berberati, což je 600 km daleko od Bangui. Silnice jsou místy hodně špatné, někdy až neprůjezdné… Celý náš konvoj ale přece dorazil v pořádku do cíle, a to v 19:20.

Navzdory časné ranní hodině na nás druhý den v katedrále čekal velký dav lidí, aby nás přivítal. Zůstaneme zde celý týden, abychom se účastnili různých setkání, hovorů a prožívali živé společenství.

Každé ráno začínáme slavením mše svaté, po ní následuje společné zasedání.

V pátek odpoledne se vydáme do různých farností po městě, setkání a diskuse s lidmi pak zakončíme slavením mše svaté.

Ve farnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova se setkávám s početnou skupinou lidí z Bozoum, se kterými se zvlášť srdečně vítám.

V sobotu odpoledne se koná kulturní akce, při níž se zpívá a tančí. Nedělní ranní mše je naplánována venku na 8:30, ale protože hodně prší, musíme čekat, až přestane. V 10:30 slavení konečně může začít. Mše se účastní mnoho lidí z města i z dalších farností z diecéze.

Na konci bohoslužby, což bylo až ve 14:30, bylo přečteno závěrečné poselství nás, členů biskupské konference. Jeho tématem bylo „Viděl jsem nové nebe a novou zemi“ (Zjevení 21:1) a text zdůrazňoval ochranu stvoření.

Zde je: https://acrobat.adobe.com/id/urn:aaid:sc:EU:7bad8f00-5e51-4cf8-a858-1607529d7dd4

V pondělí ráno, kolem 4:00, plánujeme vyrazit do Bangui… a to v naději, že nás nezastihne déšť!


Arrivo a Berberati
Accueil à Berberati
LLevada en Berberati









Messa di chiusura
Messe de cloture



 



Žádné komentáře:

Okomentovat