úterý 23. června 2026

Biskupové na cestách

 

   

Biskupové na cestách

21. června 2026

Po biskupském svěcení biskupa Josepha Samediho v katedrále v Bangui se biskupové Středoafrické republiky sešli následující den v pondělí 15. června na nunciatuře, aby se setkali s biskupem, který sem při této příležitosti přijel z Říma.

Odpoledne jsem se setkal se skupinou žen, jsou to jakési vůdčí osobnosti. Hovořili jsme spolu o rukojmích v Bambouti (na hranici s Jižním Súdánem), kteří byli uneseni na konci prosince. Setkali jsme se tehdy s oběma stranami konfliktu, jenže i rebelové i zástupci státu odmítali jakoukoli diskusi…

V úterý ráno v 5:20 jsme se všichni biskupové vydali na dlouhou cestu. Vyrážíme na společné zasedání, které budeme mít letos v diecézi Berberati, což je 600 km daleko od Bangui. Silnice jsou místy hodně špatné, někdy až neprůjezdné… Celý náš konvoj ale přece dorazil v pořádku do cíle, a to v 19:20.

Navzdory časné ranní hodině na nás druhý den v katedrále čekal velký dav lidí, aby nás přivítal. Zůstaneme zde celý týden, abychom se účastnili různých setkání, hovorů a prožívali živé společenství.

Každé ráno začínáme slavením mše svaté, po ní následuje společné zasedání.

V pátek odpoledne se vydáme do různých farností po městě, setkání a diskuse s lidmi pak zakončíme slavením mše svaté.

Ve farnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova se setkávám s početnou skupinou lidí z Bozoum, se kterými se zvlášť srdečně vítám.

V sobotu odpoledne se koná kulturní akce, při níž se zpívá a tančí. Nedělní ranní mše je naplánována venku na 8:30, ale protože hodně prší, musíme čekat, až přestane. V 10:30 slavení konečně může začít. Mše se účastní mnoho lidí z města i z dalších farností z diecéze.

Na konci bohoslužby, což bylo až ve 14:30, bylo přečteno závěrečné poselství nás, členů biskupské konference. Jeho tématem bylo „Viděl jsem nové nebe a novou zemi“ (Zjevení 21:1) a text zdůrazňoval ochranu stvoření.

Zde je: https://acrobat.adobe.com/id/urn:aaid:sc:EU:7bad8f00-5e51-4cf8-a858-1607529d7dd4

V pondělí ráno, kolem 4:00, plánujeme vyrazit do Bangui… a to v naději, že nás nezastihne déšť!


Arrivo a Berberati
Accueil à Berberati
LLevada en Berberati









Messa di chiusura
Messe de cloture



 



pondělí 15. června 2026

Jeden biskup odchází, druhý přichází

 

Lanome


Jeden biskup odchází, druhý přichází
14. června 2026

Biskup Aguirre odjel v pátek z Bangassou. Doprovázel jsem ho pak na letiště, odkud odletěl do Španělska.

Ve čtvrtek odpoledne jsem dorazil do Bangui, abych se tam zúčastnil dvou důležitých událostí. Šlo o kněžské svěcení dvou mladých karmelitánů a svěcení nového biskupa koadjutora pro Bangui.

V sobotu jsem ve farnosti Panny Marie Africké v Bangui vysvětil dva mladé muže, Aristida a Léonce. 

Aristide pochází z Bangassou a než se setkal s karmelitány, studoval v Bangui ošetřovatelství. Léonce se narodil v Kongu rodičům, kteří uprchli z Rwandy. Poté ho Boží cesta zavedla do Středoafrické republiky a dnes, v sobotu 13. června, byl spolu s Aristidem vysvěcen na kněze.

Přítomnost mnoha Rwanďanů nám umožnila obdivovat jejich nádherné tradiční tance, které doprovázely část mše a poté oběd.

V neděli 14. června se konala další významná událost. Otec Joseph Samedi, středoafrický jezuita, byl vysvěcen na arcibiskupa koadjutora pro Bangui, kde bude působit společně s kardinálem Nzapalaingou.

Mše, která začala v 9:30, skončila ve 14:00! Uvnitř i vně katedrály se shromáždilo obrovské množství lidí. Boží lid oslavoval svého nového pastýře.



Ordinazioni sacerdotali a Bangui
Les ordinations sacerdotales à Bangui
Ordenaciones sacerdotales en Bangui











Mons Joseph Samedi




 


úterý 9. června 2026

Tichý odchod

 

 

 

 

Tichý odchod

8. června 2026

V posledních dnech jsme se sice soustředili na pokračující výstavbu nového kostela v Lanome, ale velkou pozornost jsme věnovali biskupovi Juanovi José Aguirre, protože nyní po 28 letech biskupského působení opouští diecézi. Přál si odejít tiše, bez slavnostního obřadu.

Podařilo se mi ho přesvědčit aspoň k tomu, aby jeden den věnoval kněžím a řeholníkům diecéze.

V pátek 5. června, v den jeho 72. narozenin, se kolem něj shromáždili téměř všichni kněží a řeholníci diecéze. Sdíleli jsme s ním poslední společný čas a prožili díkůvzdání.

Dopoledne nám vyprávěl o svém dlouhém misijním putování, které začalo před 46 lety v Obo a o svém biskupském působení v této krásné diecézi, které pak následovalo. Mluvil o diecézi, která je krásná tím, že patří Kristu. K její kráse patří také mnohá díla, která tu biskup Aguirre vykonal s Boží pomocí a společně s tolika lidmi dobré vůle, s kněžími, staršími lidmi, sirotky, školami, farnostmi, studenty. A také tváří v tvář válkám, uprchlíkům, navzdory mnoha zkouškám a těžkostem. Během toho čelil vážným zdravotním obtížím, překonal několik infarktů a snášel další nemoci.

V 11:30 jsme společně koncelebrovali mši svatou. Právě z ní biskup Aguirre čerpal tolik síly a něhy. A právě z její síly teď i my musíme pokračovat v budování diecéze Bangassou.

Po slavnostním obědě se biskup Aguirre vydal do Tokia, což je farnost, kde spolupracoval s kandidáty na přijetí biřmování. To jsme tam oslavili v neděli.

A dnes, v pondělí 8. června, jsme ho doprovázeli na letiště. Jeli s námi dva kněží, sestra Yolanda (která se stará o sirotky, staré lidi a chudé) a Solange, kterou si jako sirotka vzal k sobě před více než dvaceti lety. Dnes je manželkou a maminkou.

Šťastnou cestu, Juane José, a děkuji ti za všechno!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gambo

Lanome


 

 

Lanome









úterý 2. června 2026

Nový kněz

  

 

Nový kněz

1. června 2026

Týden, věnovaný mladým kněžím, vrcholí vysvěcením nového kněze, Guye Médarda Mbonda.

Diecéze Bangassou má 11 farností (plus dvě jsou ve stavu pohotovosti kvůli válce), tzv. malý seminář a řadu dalších aktivit. Slouží zde přibližně třicet kněží. Již druhý rok po sobě pro mladé kněze organizujeme tři dny zaměřené na studium a reflexi o různých aspektech kněžské služby. Těmito třemi dny jsme je provázeli a podporovali.

Prožili jsme důležité a vzácné okamžiky, vždyť jejich mládí a nadšení inspiruje i ​​další kněze k tomu, aby žili své povolání s ještě větším nasazením.

V úterý jsem se vrátil z Bangui. Let byl velmi dlouhý, se třemi mezipřistáními. Odletěl jsem v 8:00 a do Bangassou jsem dorazil ve 14:00, po zastávkách v Bria, Birao a Bambari.

Setkání s mladými kněžími, které začalo v úterý, končí ve čtvrtek. V sobotu se téměř všichni vydáváme do Ouanga, farnosti ležící na břehu řeky Mbomou, kde se v neděli uskuteční svěcení Guye Médarda Mbonda, mladého muže, který se zde narodil.

Přítomni jsou téměř všichni kněží, spolu s řeholnicem z Bangassou a dětmi ze sirotčince Maman Tongolo, pro které to znamená krátký, ale výjimečný výlet. Oblečené jsou v nejkrásnějších šatech, mají krásné klobouky, vyzařuje z nich v těchto velmi zvláštních dnech velká radost.

V neděli ráno v 8:30 slavnost začíná. Je to krásná liturgie, bohatá na svátost svěcení nového kněze, prokládaná hymny, modlitbami a tanci…

Mši končíme v poledne a kolem 14:00 jsme na břehu řeky. Tam byl pro otce Guye Médarda připraven mimořádný okamžik. Přiblížila se krásně vyzdobená kánoe. Kromě těch, kteří měli pádla, tančily (zdálo se to neuvěřitelné!) dvě ženy do rytmu bubnů, na které se bubnovalo na břehu. Nový kněz se měl nalodit na kánoi a vydat se na krátkou projížďku.

Po plavbě na kánoi nastal čas na oslavu s rodinou a mnoha hosty. Byla to velkolepá oslava, syn z vesnice se stal knězem.

A vidět, jak k němu přistupují děti, mladí lidé, dospělí i starší lidé, aby přijali jedno z prvních kněžských požehnání, byla nesmírná radost, prostý okamžik hluboké víry!



i sacerdoti più giovani in formazione
Les pretres jeunes en formation
los sacerdotes más jóvenes en formación

 

 

 

 

 

 

I bambini del Centro orfani in gita...
Les enfants de l'Orphélinat en sortie
Los niños del orfanato en una excursión...

 

 

 

 

 

 

don Guy Médard con la mamma e uno zio
L'abbé Guy Médard avec ses parents
El padre Guy Médard con su madre y un tío.

 

 

 

La processione del Vangelo
La procéssion avec l'Evangile
La procesión del Evangelio