sobota 21. července 2018

Karmel


Pedaggio per la manutenzione delle strade
Péage pour l'entretien routier


Karmel

Pro karmelitány je postava Panny Marie velice důležitá. Když se kolem roku 1200 někteří křižáci uchýlili na horu Karmel v Palestině, aby se tam věnovali modlitbě a naslouchání Božímu slovu, bylo přirozené, že si zrovna Marii vybrali jako svůj vzor, matku a sestru.

V neděli jsme v Bozoum oslavovali: 29 lidí přijalo tzv. škapulíř, což je kus látky, který připomíná karmelitánský hábit, jako znamení svého odevzdání a zasvěcení Marii a její ochraně.

Později dopoledne vyrážím autem do Bangui. Těch 400 km silnice je ve stále horším stavu. Úsek dlouhý asi 300 km by měl být asfaltovaný, ale silnice je stále nebezpečnější, protože je plná výmolů. A navíc musíte každých 50 km zastavit a zaplatit mýtné za "l'entretien routier" (údržbu silnic)!

V Bangui se slaví slavnost Panny Marie z hory Karmel v pondělí, tedy přesně v ten den, na který slavnost připadá. Pro náš klášter to je veliká událost. Ráno začínáme procesím mezi palmami, v odpoledních hodinách je slavnostní mše, kterou letos celebruje otec David Charters, tajemník nunciatury.

V pondělí a v úterý se věnuji práci pro Charitu, během společného setkání se zaměřujeme na výměnu zkušeností. Setkání se účastní diecézní ředitelé jednotlivých charitních organizací, ale jeden z nás, Abbé Firmin z Bambari, už bohužel mezi námi přítomen není: před několika týdny byl zabit při útoku ozbrojených skupin.

Ve středu ráno opouštím Bangui a letím do Kamerunu. Přilétám kolem poledne do Doualy, kupuji zde knihy pro lyceum sv. Augustina. Je to nákup za spoustu peněz, ale je velmi důležitý, protože umožní našim studentům kvalitní studium.

V 15 hodin už jsem nákupy dokončil a mohu odjet autobusem do Yaoundé. Je vzdálené asi 270 km, ale cesta trvá déle než 5 a půl hodiny. Doprava ve městě je chaotická a silnice jsou úzké, s objížďkami a nehodami...

V Yaounde se setkávám s karmelitánskými spolubratry. A také se Suzanne, matkou Hyppolita. Ve čtvrtek ráno ji doprovázím, abychom vyplnili formuláře, nutné k podání žádosti o vízum, které jí umožní vycestovat do Itálie a setkat se se svým synem. Ale je to dlouhý proces a ještě bude! Po skompletování dokumentů, které chyběly, jdeme na Visa Office, v 11.30 však již mají zavřeno a nikdo se neozývá, uvedená telefonní čísla nikdo nebere. Musíme tedy přijít znovu, ale to bude možné až příští středu. Doufejme, že uspějeme!
 

le strade...
les routes "entretenues"...


Festa al Carmelo

Riunione CaritasYaoundeŽádné komentáře:

Okomentovat