neděle 25. ledna 2015

Vzhůru do práce!

Vzhůru do práce!
Spoustu práce a mnoho různých pracovních úkolů - těch máme v Bozoum vždycky dost a dost... a není to jen mou vinou!
Pondělní setkání mi zabere vždy celé dopoledne. Někteří mladí lidé tu vyhrožovali nevládním organizacím, které působí a pomáhají tady v Bozoum, a to zcela absurdními námitkami... Nevládní organizace pomáhají ve vesnicích při rekonstrukci domů i ve městě při opravě silnic (tak mohlo 2 500 lidí pracovat a dostat plat, a tato skutečnost hodně pomohla ke snížení napětí mezi lidmi).
Setkání, kterého se zúčastnily nevládní organizace, prefekt a zástupci mladých lidí, bylo příležitostí k vyjasnění některých věci. Umožnilo snažit se o to, aby mladí lidé pochopili význam práce a odborného vzdělávání a nejen snadno získaných peníz...
Nicméně, je to známka toho, jak je někdy obtížné pomáhat. A jak je důležité podporovat osobní důstojnost lidí v nouzi.
V pondělí v Bangui došlo k únosu dvou lidí, kteří spolupracují s Caritas a se Zdravotní komisí diecéze Bangui. Byli to bratr Gustave Reosse ze Středoafrické republiky a Francouzka Claudia Priest (podivná náhoda: při návratu do Středoafrické republiky seděla v letadle vedle mě...).
Únos je dílem povstalců antibalaka, kteří doufají, že tak dosáhnou propuštění zločince, jednoho z jejich vůdců, zatčeného před několika dny za zločiny proti lidskosti...
Den poté byla unesena ještě jedna Iráčanka, která pracuje pro Organizaci spojených národů. Ta byla propuštěna o několik hodin později.
Naopak ti první dva zajatci zůstali v rukou antibalaka. Arcibiskup Bangui zahájil s velikým úsilím jednání, ale bylo to velmi napjaté. Ale konečně v pátek 23. byli oba osvobození.
Také včera ráno bylo skupinou antibalaka napadeno auto Mezinárodního červeného kříže. Došlo k tomu asi 26 km od Bangui. Výhružky, krádež telefonů a peněz. Červenému kříži! A vrchol všeho: všechno se to odehrálo před četníky, kteří neudělali nic, aby tomu zabránili!
Špatná znamení...
Znamení, že jistota tu není.
Znamení, že operace příslušníků mírových sil OSN (Modré přílby) nefunguje (stále ještě ne?).
Mimo jiné únosy lidí, kteří evidentně pracují pro katolickou organizaci. To by mělo otevřít oči těm, kteří i nadále mluví o antibalaka jako o "křesťanské milici"...

Mezitím tady v Bozoum (kromě přípravy na zemědělský veletrh 31. ledna), rekonstruujeme sklad, aby se mohla opravit střecha, na kterou se budou příští měsíc montovat solární panely.
To je velký pokrok, protože budeme mít elektřinu a nebudeme muset (téměř) používat generátor. Na tomto odkazu nakeznete podrobnosti: http://www.sevasrl.it/index.php/component/content/article/32-africa/101-centrafrica:
"Zařízení má výkon 11,2 kW. Projekt byl financován a podpořen společností Seva s technickou podporou Kad3Group a baterie darovala Vipiemme Solar. Fotovoltaické zařízení v Bozoum by tedy od března mělo stačit na výrobu elektřiny pro 2 000 lidí, což navíc povede ke snížení přibližně o 96% spotřeby motorové nafty. Očekává se, že při výrobě elektrické energie ve výši asi 18 000 kWh lze ročně zabránit vypuštění asi 9000 kg emisí CO2 do ovzduší za rok."
A to vše díky práci Enrica Massone (který se téměř 30 let zas a zas vrací do SAR, aby nám pomáhal), dále Alessia Vada a našeho týmu zedníků a dalších (např. Antonia a Guliana, kteří jsou tu na pár dní a okamžitě se přidali k práci se štětcem v ruce...).

Vzhůru do práce!