středa 13. srpna 2014

Cesty a státní svátek


Cesty a státní svátek
V posledních deseti dnech byl život v Bozoum dost klidný, navzdory křehkosti situace a chudobu...
Minulý týden jsem jel do Bangui na schůzky a také vyzvednout Allessandru a Martu, dvě dívky z italské Savone, které se vracejí do Bozoum na několik týdnů. To jsou ony, které se spolu se svými rodinami a s řadou dalších přátel, staraly během února o Hyppolita po jeho operaci v Bologni. Pro něj to bylo příjemné překvapení, protože to nečekal.
V pondělí 11. srpna jsem odjel z Bozoum na sever, abych navštívil komunity v Bocaranga a Ndim a absolvoval setkání s misionáři z Ngaundaye. Cesty jsou špatné, ale přesto jsem tam po více čtyřech hodinách putování dorazil, navzdory déšti, bahnu a dírám na silnicích. Díky České republice (a zprostředkování organizace SIRIRI) jsme obdrželi peněžitou podporu pro pomoc těhotným ženám, podvyživeným a také těm, kteří klepou na dveře různým misím. Na zpáteční cestě jsem se zastavil ve vesnici Tolle, kde je asi třicet Peulů, kteří potřebují pomoc. Uvidíme, co budeme moci udělat.
Když jsem přijel do Bozoum, vystoupil jsem ve městě, kde vrtáme studnu pro jednu základní školu. Jsou v plné práci. Ještě dvě hodiny a je to hotovo. Děti (a také lidé z okolních čtvrtí) budou mít přístup k pitné vodě. A to také díky pomoci od SIRIRI. Tyto dny firma bude vrtat několik dalších studní, které chce financovat jeden dobrodinec. Díky!
Dnes, 13. srpna je státní svátek. Jde o výročí nezávislosti Středoafrické republiky. Přes všechny okolnosti jsme chtěli spolu s dalšími nevládními organizacemi připravit trochu rozptýlení: závody, koncerty, soutěž krásy (Miss Bozoum!) a fotbalový zápas, jako pokus o trochu klidu a radosti.