pátek 13. listopadu 2020

Pomalu, ale běžíme dál

 


Pomalu, ale běžíme dál

Tyto dny jsou ve znamení loučení, je to můj poslední týden v Bozoum. Jednou přijde maminka, jako třeba Suzanne, která se přichází rozloučit s taškou, ve které je deset kilogramů rýže, kterou vypěstovala, je tam i zelenina z její zahrady. Jindy přijde babička a přináší kohouta. Jsou to symbolická gesta, ale jsou naplněná spoustou emocí na obou stranách. (Nezeptal jsem se tedy kohouta, ale možná i on byl dojatý. Stručně řečeno - pozval jsem ho k našemu stolu!)

Dojemné bylo i to, když studenti naší střední školy Sv. Augustina, kteří vždy v pondělí ráno nastupují v areálu školy ke slavnostnímu vztyčování vlajky, přečetli projev. Nebo jejich učitelé, kteří mě dnes odpoledne pozvali na setkání, kde mi darovali dřevěnou sochu moudrého staříka (asi abych měl trpělivost se stářím, ale ta moudrost... ta snad ještě přijde).

Když v neděli sloužím mši, mám obzvlášť rád dva momenty: když se vracím k oltáři poté, kdy jsem prošel kostelem a všem přítomným žehnal gestem, při kterém je kropím svěcenou vodou. A druhý moment je chvíle poté, kdy jsem rozdával eucharistii. Na začátku mše prosíme o odpuštění za naše hříchy, kněz potom projde kostelem a požehná věřícím svěcenou vodou, která je symbolem křtu. Když se vrátím k oltáři, vždy mě naplňuje krásný dojem: z bytí, jednak mého a také z přítomnosti lidí, kdy jsme čistí a bylo nám odpuštěno. A na konci rozdávání eucharistie, Kristova těla, nastává nádherná chvíle, kterou si vždy vyhrazuji pro sebe: přicházím do té části kostela, kde sedí nemocní, nejchudší, slepí a ti, kteří se nemohou pohybovat, přicházím až k nim, abych jim podal eucharistii. Potom se vracím k oltáři. Nejsem tím, kdo nese v hostii Ježíše, ale je to On, kdo nese mě. Kdo nese nás všechny.

Končím dobrou zprávou:

Tento týden v České republice vychází kniha „Komenský by zajásal. Příběh SIRIRI “. Je to vyprávění o SIRIRI, české nevládní organizaci, která pomáhá karmelitánským misím tady ve Středoafrické republice. Knihu napsala Ludmila Böhmova ve spolupráci s Kateřinou Lachmanovou, autorkou řady knih s duchovností tématikou, která Ludmilu vyzvala k vyprávění tohoto zajímavého příběhu. Kniha popisuje začátek naší spolupráce se SIRIRI od roku 2006 a mnohá dobrodružství, která s tím byla spojená. A nejen to. Vypráví také o práci karmelitánských misionářů ve Středoafrické republice, zejména o službě otce Aurelia v Bozoum, který byl iniciátorem a garantem většiny projektů SIRIRI. Během posledních 15 let byly mnohé projekty podporované společně. Zpočátku to byla výstavba a podpora provozu pro Arc en ciel (Centrum pro sirotky), později stavba a podpora střední školy Sv. Augustina a stavba studentské ubytovny. SIRIRI sehnala peníze na výstavbu oční kliniky v Bouaru a na podporu Centra Sv. Michel (pro lidi trpící AIDS). SIRIRI také pravidelně podporuje Centrum pro vzdělávání žen v Bozoum, učiliště pro automechaniky v Baoru atd. V posledních letech SIRIRI přišla se vzdělávacím programem „Škola hrou“, který vychází z pedagogických principů Jana Ámose Komenského (odtud také název knihy). Knihu (v češtině) najdete zde:  https://www.doron.cz/obchod/detail/Komensky-by-zajasal-aneb-pribeh-Siriri".

  
 
 
Con gli insegnanti del St.Augustin
Avec les enseignants du Lycée St.Augustin
Mario, al tornio, a Baoro
Mario, au tour, à Baoro
 

 

 






 

 

 

  



Žádné komentáře:

Okomentovat