pátek 2. února 2018

Zemědělský veletrh 2018 2. částgli orti di Bozoum
les jardins potagers de Bozoum

Zemědělský veletrh 2018  2. část

Poprvé za 14 let se konal zemědělský veletrh v Bozoum místo dosavadních dvou dnů celé tři dny. Páteční den (26. 1.) proběhlo slavnostní zahájení a v sobotu jsme se věnovali návštěvám. Zatímco veletrh probíhal normálně jako vždycky, čili vystavováním produktů a prodejem, přítomní ministři a další hosté stihli navštívit také rýžová pole a zeleninové zahrady. V sobotu ráno jsme tedy vyjeli do nedalekého centra. V 70. letech zde působili Číňani a založili tu tehdy několik rýžových polí. Na rozdíl od jiných produktů se prodává zrovna rýže z těchto políček za poměrně vysokou cenu (asi 60 centů za kilogram). Navíc díky tomu, že některé organizace ji skupují ve velkém množství, zemědělci začali navyšovat výrobu. Ve srovnání s rokem 2016 se zvýšil objem při pěstování z 12 na 32 hektarů a při sklizni z 35 až na 192 tun a výnosy stouply z 2,91 tuny na hektar až na 6 tun.

Sobotní odpoledne jsme věnovali návštěvám zahrad v Bozoum a blízkém okolí: tucet rodin a malých družstev pěstují salát, rajčata, cibuli, papriku, špenát, brambory a další produkty pro vlastní spotřebu a prodej. Návštěva těchto zahrad je vždy vzrušující: je to potěšení pro oči i pro srdce! V neděli po slavení mše svaté se znovu vracím na veletrh: prodej dál dobře pokračuje a studenti našeho Lycée sv. Augustina jsou naplno zaměstnáni organizací a podporou vystavovatelům, připravují také diplomy pro oceněné. Postupně máme vše připraveno na slavnostní předávání cen, které je stanoveno na 11 hodin, můžeme začít. Je to velmi očekávaný okamžik: nejkrásnější zeleninové zahrady a nejlepší vystavovatelé veletrhu jsou odměněni. Je tu spousta napětí a je hezké vidět, že mezi vítězi je jednak mnoho těch, kteří přijeli z dalekých míst a jednak je tu mnoho oceněných žen. Je to aspoň malé gesto uznání za množství únavy a potu tolika lidí.

Večer veletrh ukončujeme a to i přesto, že prodej bude pokračovat ještě v pondělí. A výsledná čísla jsou opět velmi povzbudivá: družstva dosáhla obratu za více než 60.000.000 FCFA (více než 91.500 eur). A již v pondělí večer odvysílala italská televize na programu TV2000 reportáž o tomto veletrhu, za což vděčíme výjimečné práci Maurizia Dischina a Francesca. Zde je odkaz:  


Visita alle risaie
Visite au Centre Rizicole

Foto con il Ministro dell'Agricoltura e il Ministro dell'Allevamento
La photo avec les Ministres de l'Agriculture et de l'Elevage
Aggiungi didascaliaŽádné komentáře:

Okomentovat