sobota 31. prosince 2016

Šťastný nový rok!

Šťastný nový rok!
Tak jsem zase zpátky ve Středoafrické republice, konečně!
Odjel jsem z Turína v pátek 22. prosince. Poté, co jsem strávil noc v Paříži, jsem dorazil do Bangui o jedenácté hodině večer, cesta byla dobrá. V sobotu 24. jsem kolem 5:30 vyrazil na cestu z Bangui a něco před polednem jsem byl tady v Bozoum, po 400 km na prašných a zničených cestách (především posledních 90 km).

Na celé misii panuje určitý předvánoční neklid, kvůli přípravám: připravit jesličky, ozdoby, dokončit zkoušky zpěváků a ministrantů... V 19 jsme zahájili půlnoční mši. Velmi slavnostní, s krásnými písněmi, tanci a celým "plukem" ministrantů (je jich totiž asi šedesát). Důvod, proč začínáme v tuto večerní hodinu je jednak zvyk, ale taky kvůli bezpečnosti, stále tu není zcela klid. Druhý den ráno na Boží hod slavíme vánoční mši v 8:30. Přichází velké množství lidí, nový kostel je úplně plný! Mnoho dětí přichází na mši s nějakou hračkou, panenkou, balónkem. "Ježíšek" prošel i tudy! V těchto dnech je tu hodně prachu, což omezuje viditelnost na sto metrů. Neměli jsme tu tedy sice sníh, ale celkově jsme pod závojem z prachu!

V těchto dnech za mnou přicházejí mnozí lidé, aby se se mnou pozdravili a abychom si trochu popovídali. Jsou to příjemná setkání! V těchto dnech k nám také z Bangui přicházejí naši mladí studenti, kteří absolvují etapu formace. Přijeli spolu s otcem Federicem. Úžasný závan naděje! 

V Bozoum jsem se doslechl také jednu novinu: "Modré přílby" (které odsud odešly v listopadu) jsou konečně zase zpátky, aby tu zajišťovaly bezpečnost. Je jich sice málo, ale je to lepší než nic!

Také začínáme připravovat Zemědělský veletrh 2017, naplánovaný je na konec ledna. Doufáme, že se nám podaří jej zorganizovat, bude to ale napjaté, protože jsme dosud, i přes sliby, neobdrželi žádné finanční prostředky! 

Před koncem roku 2016 patří slova poděkování otci Raffaelovi, Regině, Ludmile, Terezii a Martinovi, otci Juanovi Montero a sestře Marii Nazaré: jsou to oni, kteří překládají blog do angličtiny, němčiny, češtiny, španělštiny a portugalštiny.
Grazie, Merci, Thank you, Danke, Děkujeme, Muchas gracias, Obrigado!
Langue
n° post
 vues 2016
Italien
219
           94.751
Français
191
           50.274
Anglais
163
           33.529
Tchèque
181
           21.254
Allemand
144
           14.802
Espagnol
147
           13.050
Portugués
10
                 473
Total

         228.133


A vše nejlepší přeji vám všem do nového roku, který je nám darován. Mnoho naděje a především jistotu, že jsme vždy v dobrých rukou: totiž těch Božích.


entrando per la Messa di Mezzanotte
l'entrée pour la Messe de Minuitnon è nebbia... è polvere
ce n'est pas de brouillard... c'est la poussière