pátek 11. prosince 2015

Post – dopo – after – poté - après...

Post – dopo – after – poté - après…
Po návštěvě papeže jsem se rozhodl, že se na chvíli odmlčím. Na chvíli, aby nemuseli příliš pracovat naši překladatelé (Martin, Terezie a Ludmila pro český překlad, Regina pro německý, otec Raffaele pro anglický a pro španělský otec Juan) a taky částečně proto, abych nechal trochu doznít velkou událost, kterou prožila Středoafrická republika.
Z toho důvodu jsme navíc připravili speciální vydání "Journal de Bozoum" se zpravodajstvím o návštěvě papeže, i projevy, které měl papež v Bangui. Speciální vydání šlo na dračku, a musel jsem je dokonce dotisknout!
V úterý 1. prosince přiletěli do Bangui přátelé ze SIRIRI: pražský světící biskup Václav Malý, spolu s Karolem (architekt) a Ludmilou. Ve středu jsme pracovali s Karolem na plánech ohledně zamýšlené výstavby nového kláštera v Bangui. Přátelé z Prahy se potom setkali s uprchlíky v táboře u misie, s otcem arcibiskupem, imamem Oumarem Kobine Layama a navštívili nunciaturu.
Ve čtvrtek odjíždíme v 5.30 hodin směrem do Bozoum, kam jsme dorazili kolem poledne. Zde pokračují práce na rozšíření našeho kostela, díky Alessiovi a Paolovi a místním zedníkům. Přátelé z Prahy se zajímají o některé z iniciativ podporovaných jejich organizací v oblasti vzdělávání a zdravotní péče. Dětem ve škole Bakanja předali nové učebnice "ABC v sangu", které v Praze vytvořili. Učebnice navazuje na projekt Škola hrou v Bozoum.
Na nedělní mši v 08:30, dne 6. prosince, pomocný biskup pražský koncelebruje (vzhledem k jazykové bariéře...) a před tím, než řekne své pozdravy, ve kterých vyjádřil svou vděčnost za účast na krásném slavení Eucharistie a žehnal v sangu, předal sošky Pražského Jezulátka, které jsou každou neděli svěřeny do různých rodin.
V pondělí jsme na cestách. Jedeme se pozdravit do naší misie v Baoro, kde SIRIRI podporuje Školu pro mechaniky. Hned po obědě vyjíždíme do Bangui, kam dorážíme ve večerních hodinách.
Já se vracím druhý den ráno do Bozoum. Ve středu jsme se setkat s farní radou, abychom projednali Svatý rok milosrdenství, který byl otevřen v Bangui 29. listopadu, a v Římě před jedním dnem (8.12.) .
Na pátek je naplánována první přípravná schůzka pro zemědělský veletrh 2016, který, jak doufáme, proběhne 23. a 24. ledna. Je to jedinečná příležitost pro zemědělce v regionu, aby nabídli a prodali své zemědělské produkty. Jedinečná příležitost pro město Bozoum prožít chvilku klidu a rozvoje.
A i když s malým zpožděním... tak tu máme některá videa z návštěvy papeže.
Prvním je otevření Svaté brány:
Druhé je papežův příjezd na stadion v Bangui:
 Tady je zpráva ve francouzštině o uprchlících v našem klášteře na Karmelu v Bangui:

 
Paolo al volante, il geometra Stefano alla pala, e il capo cantiere Alessio alla sigaretta
Děti s učebnicí "ABC v sango"Il nuovo Abecedario in Sango
Le nouveau Syllabaire Sango

Marina (Cuneo) in visita nella nostra scuola

Setkání s muslimskými rodinami, které zůstaly v Bozoum
Riunione con le famiglie musulmane rimaste a Bozoum
réunion avec les familles musulmanes restées à BozoumPomocný biskup pražský předává sošky JezulátkaIl vescovo ausiliare di Praga consegna le statue di Gesù Bambino
L'eveque auxiliaire de Prague remet les statues de l'Enfant Jésus

Návštěva rýžového pole Družstva z BozoumVisita alle risaie di Bozoum
visite au Centre Rizicole de Bozoum

Škola pro automechaniky v BaoroEcole Mécanique de Baoro
Žádné komentáře:

Okomentovat