neděle 24. srpna 2014

Mezi jednou a pak další a dalšími dešťovými sprškami...






Mezi jednou a pak další a dalšími dešťovými sprškami... 
V pátek 15. srpna jsme oslavili svátek Nanebevzetí Panny Marie. Jako obvykle jsme i letos vyrazili pěšky do Doussa, vesnice asi pět kilometrů vzdálené od Bozoum, kde slavíme eucharistii. Je tu mnoho lidí, kteří přichází pěšky. Počasí je pěkné, i když pršelo skoro celou noc. 
S lidmi z okolních vesnic a s obyvateli z Bozoum se modlíme za farnost a za celou zemi, která pořád balancuje na hraně. Ale také se modlíme za svět, v těchto časech tak ohrožený šílenstvím války. 
Následující den dochází k neblahému incidentu. Auto nevládní organizace, která pracuje na rekonstrukci domů, bylo přepadeno nedaleko Bombalou, asi 45 km na cestě směrem do Bangui. "Bandité" jsou tentokrát antibalaka, hrozili zabitím řidiče (muslim), ale nakonec se "spokojili" s tím, že dostanou peníze (asi 150 euro). 
Nejsem si jist, co udělat, a tak se v neděli odpoledne sám vydávám do vesnice, ve které k události došlo. Cesta mi trvá přes hodinu (45 kilometrů), když jsem tam dorazil, setkal jsem se s několika vůdci z vesnice a s místními lidmi. Začínám dost rázně... snažím se je přimět k tomu, aby si uvědomili důsledky toho, co se stalo. Útok může ukončit všechny snahy o obnovu země a způsobit, že nevládní organizace ze země odejdou. 
Reakce je úspěšná. Děkují mi a slíbují, že další den se sejdou s viníky incidentu. Ti jsou tu ostatně přítomní. Dokonce se sami přiznali, že napadli řidiče, protože prý spolupracoval s rebely při obraně muslimů. Využívám této příležitosti, abych je vyzval k reflexi nad celou situací. Žádám je, aby se pokusili už obrátit list a zaměřili se na vytváření míru a soužití, založeném na úctě a odpuštění. Pro začátek jsem jim navrhl, aby udělali hned nějaké konkrétní gesto: buď odevzdat zbraně, nebo vrátit alespoň část ukradených peněz. 
O pár dní později přicházejí tři lidé z té vesnice do Bozoum, a přinesli mi omluvný dopis a 50.000 franků (to je 75 euro, čili polovina z částky, která byla ukradena). Je to vzácné gesto a doufám, že přispěje ke skoncování násilí a vyhrožování.
V těchto dnech pokračuje práce na vrtání nových studní. Celkem bude nových studní pět, a to - jedna v oblasti Bozoum, tři až v Baoro a jedna v Bangui. Díky SIRIRI za to, co dělá pro školu v Bozoum, pro kterou se tato studna buduje. Díky také Angele za umožnění realizace těch dalších studní! Zde je krátké video s tancem lidí v Marsaka, šťastní kvůli studně, které je hloubená.https://www.dropbox.com/s/rsz0vw87lxp6zcg/Marsaka%20video.MP4?dl=0 
Také nás v těchto dnech navštívili naši mladí budoucí spolubratři, kteří jsou zde se svým magistrem, českým karmelitánem otcem Vojtěchem. Tři jsou Kamerunci a jeden Středoafričan, za několik málo týdnů budou končit noviciát a prvními sliby se zasvětí Bohu na Karmelu. 
S pomocí některých dobrovolníků (Eleonory ze San Possidonio, a Marty a Alessandry ze Savony) se někteří kluci začali tady v Bozoum učit živnosti ševce, a to od A až do Z: A je vydělávání kůží a kožešin a Z je výroba sandálů a jiných předmětů, které se naučili vyrábět.
To vše jsou kroky vpřed...




Pestando le corteccie per conciare le pelli
en écrasant l'éorce de certains arbres pour traiter des peaux, pour faire les chaussures