středa 15. února 2012

ZMAŘENÝ ŽIVOT


V těchto dnech jsme prožili velmi bolestný příběh: v pátek 10. února zemřela jedna dívka z našeho gymnázia!
Lilas byla mladá, osmnáctiletá dívka. Byla jednou z prvních studentek naší školy od roku 2007.
Na snímku nahoře je Lilas druhá dívka, ta s bílým tričkem s červenými květy. Ten den, v červnu 2011, slavila svůj úspěch v závěrečných zkouškách BC (zkouška mezi nižším stupněm gymnázia, collège, a posledními třemi ročníky gymnázia, lycée).

Lilas se narodila v malém vesničce Beboura (v okrese Paoua). Ztratila oba rodiče a později žila v městečku Bossemptélé, aby mohla chodit do školy. Protože měla ve škole dobré výsledky, byla přijata do naší školy v Bozoumu, kde se Lilas stala výbornou studentkou. Chodila do prvního ze tří ročníků gymnázia.

Byla krásná jako jejích osmnáct let a tančila jako motýl ...


Její život přerušil pokus o potrat, při kterém se dvěma studentům medicíny podařilo perforovat dělohu a střeva na několika místech. Lékař se snažil o chirurgický zákrok (pětihodinová operace), ale upadla do kómatu a 10. února její srdce přestalo bít ...


Když jsem šel v pátek v pět hodin ráno do kostela, slyšel jsem v okolí výkřiky a pláč. Zeptal jsem se, co se děje, a řekli mi, že Lilas zemřela. Dal jsem se do pláče!


Pak jsme připravili vše, co bylo třeba pro pohřeb. Kostel byl úplně plný!

Chlapci a dívky z naší školy, ale i mnoho mladých lidí i dospělých chtěli být nablízku.

Je možné pohřbívat mladou, osmnáctiletou dívku?
Do kostela chceme chodit slavit, ne tam plakat...
Modlíme se, aby toto zrno, které muselo tolik trpět pro své chyby, ale především pro hloupost toho, kdo ji využil a těch, kteří jí ublížili během potratu, vydalo ovoce zamyšlení nad životem a jeho smyslem, nad láskou, nad tělem...